Anasayfa arrow Makaleler arrow KÜÇÜK İŞLETMENİN KOSGEBDEN ASIL BEKLENTİSİ NE OLMALI
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Aug 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Genel Katılıma Açık Eğitimler
KÜÇÜK İŞLETMENİN KOSGEBDEN ASIL BEKLENTİSİ NE OLMALI E-posta Yazdır

Atila Çınar

Makina Mühendisi

acinar@etik.com.tr

 

04.09.2008 tarihinde OSTİM'de KOSGEB Başkanı Sayın Mustafa Kaplan'ın katıldığı ve KOSGEB'in önümüzdeki döneme ilişkin vizyonunun ve küçük işletmeler ve girişimciler için öngörülen desteklerin anlatıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantı salonu, OSTİM'de yapılan benzer toplantıların birçoğunda olduğundan çok daha fazla dolu idi. Bu ilgi, OSTİM'de bulunan küçük işletme sahibi, yöneticisi ve çalışanlarının KOSGEB'den beklentilerinin ne denli yüksek olduğunu gösteriyordu.

Toplantı için ayrılan zaman daha uzun olsa kuşkusuz çok daha fazla konu dile getirilebilirdi. Ancak sınırlı süre içerisinde, toplantı daha çok KOSGEB'in parasal destekleri ve faizsiz kredi olanakları üzerine yoğunlaştı. Hal böyle olunca da, katılımcıların birçoğu tarafından, KOSGEB'in banka gibi çalışan bir kurum olarak anlaşılmış olması ihtimali belirdi. Oysa KOSGEB'in geçmişteki değerli hizmetlerinin farkında olan, benim de dahil olduğum bir çok kişi için böyle bir ihtimal kaygı vericidir.

KOSGEB'in bir çok hizmetinin yanı sıra, aynı zamanda kredi de sağlayan bir kuruluş olarak görev yapması olağan kabul edilse bile, ülkemizdeki on binlerce KOBİ'nin tümünün nakit ihtiyacını karşılayamayacağı açıktır. Toplantıda bu sorun için dile getirilen çözüm, 'ilk gelen alacak' şeklinde olmuştur. Oysa bu durumda ilk gelemeyenler, buna gücü yetmeyenler ne yapacak? Böyle bir yarışta kimlerin ilk geleceği zaten açık değil mi? Doğal olarak, iyi koşan, güçlü olan, daha baskın olan ilk gelecek. Oysa asıl amaç, diğerlerine göre daha zayıf olanlara en azından eşit fırsat tanımak olmamalı mıdır?

Tamamı için tıklayınız