Anasayfa arrow Makaleler arrow AVRUPA BİRLİĞİ MAKİNA EMNİYETİ DİREKTİFİ'NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Aug 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Genel Katılıma Açık Eğitimler
AVRUPA BİRLİĞİ MAKİNA EMNİYETİ DİREKTİFİ'NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER E-posta Yazdır

AVRUPA BİRLİĞİ MAKİNA EMNİYETİ DİREKTİFİ'NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER


Atila Çınar

Makina Mühendisi

ETİK Tasarım Danışmanlık Eğitim Ltd. Şti.

acinar@etik.com.tr

 

 

GİRİŞ

Avrupa Birliği'nin yeni yaklaşım direktiflerinden biri olan 98/37/EC uzunca bir süredir zorunlu uygulamadadır. Bu direktifin temel gereklerinin yerine getirilmiş olduğunu gösteren işaret olan CE işareti de direktif ile birlikte gündemimizdedir.

Avrupa Birliği'nin bu direktifi, AB ile uyum süreci gereği, ülkemizde de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 98/37/AT numarası ile yayımlanmış ve 5 Aralık 2003 tarihinde zorunlu uygulamaya girmiştir. Anılan bu tarih itibari ile, makina tasarım ve imalatçıları işlemlerinde 98/37/AT yönetmeliğini göz önüne almak, buna uygun işlemler yapmak ve bu işlemleri yaptıklarını göstermek için de makinalarını CE işaretlemek ayrıca bir de uygunluk beyanı (Declaration of Conformity) düzenlemek zorundadırlar.

Ülkemizde makina tasarım ve imalatını uygun şekilde yapmaya çalışan kişi ve kuruluşların bir çoğu 98/37/AT yönetmeliğinden haberdar oldular. Bu imalatçılarımızın bir çoğu yönetmeliğin uygulanması ile ilgili eğitimlere katıldılar, makinalarına ilişkin uygunluk değerlendirme süreçlerini yönetmeliğin öngördüğü biçimde yaptılar. 2000'li yılların başında konuşulmaya, 2004 yılı ile birlikte de uygulamaya geçilen bu alanda, yönetmeliğin gereğini yerine getirmiş olan imalatçılar hiç kuşku yok ki bir adım öne geçmiş durumdalar.

Ancak tüm teknik dokümanların ömrü teknoloji alanındaki gelişmelere yakından bağlıdır. Teknoloji alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak tüm standart ve direktifler de uygun biçimde revizyon görüyor. 98/37/EC Direktifi'de zaman içinde değişmek zorunda idi ve bu değişiklik yapılmıştır.

2006/42/EC numarası ile yayımlanan yeni Makina Emniyeti Direktifi 29 Aralık 2009 tarihinde Avrupa Birliği dahilinde zorunlu uygulanmaya başlayacak. Bu tür dokümanların yeni revizyonları yayımlandığında, uygulama için zorunlu uygulama tarihini yani geçiş sürecinin tamamlanmasını bekleme zorunluluğu yoktur. Bu nedenle de ön almak isteyen kuruluşlar çok doğal olarak zaman geçirmeden ürünlerini yeni direktifin gereklerine uygun imal etme çalışmalarını başlatmışlardır.

 

YENİ REVİZYON İLE GETİRİLEN TEMEL DEĞİŞİKLİKLER

2006/42/EC Direktifi'nde, mevcut direktife göre bazı önemli değişiklikler vardır. Bu değişiklikler dört başlık altında sıralanabilir:

tamamı için tıklayınız