Anasayfa arrow Makaleler arrow Kişiler Süreçleri Ne Kadar Etkiler
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Aug 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Genel Katılıma Açık Eğitimler
Kişiler Süreçleri Ne Kadar Etkiler E-posta Yazdır

Kişiler Süreçleri Ne Kadar Etkiler? (*)

 

Bir bardak dolusu suya bir damla mürekkep katıldığında suyun renginin kolayca fark edilecek kadar değiştiğini hepimiz biliriz. Oysa aynı miktarda mürekkep bir kova suya katıldığında suyun rengindeki değişmeyi çıplak gözle farketmek mümkün olmaz. Bir damla mürekkep bir kova suyun içerisinde kolayca kaybolup giderken, aynı mürekkep damlası bir bardak suyun rengini değiştirir.

İşletmelerin ortamları da, çalışan sayısı bağlamındaki büyüklüklerine göre bir bardak ya da bir kova dolusu suya benzetilebilir. Bu durumda, yüzlerce kişinin bir arada çalıştığı bir büyük işletme ile yalnızca beş on kişinin çalıştığı bir KOBİ işletmesine katılan yeni çalışan da suya katılan mürekkep damlası etkisini gösterebilir. Büyük ya da küçük, her kategoriden işletmeye katılan her yeni çalışan suya karıştırılan bir damla mürekkep gibi, mutlaka ortamda bir değişikliğe neden olur, ortamda olup bitenleri, yani süreçleri mutlaka etkiler.

Ancak bu etki, yalnızca beş on kişinin çalıştığı bir işletmede çok daha kolay fark edilir. Bir bardak suda mürekkep damlasının yarattığı etki gibi, bir kişi küçük bir işletmenin ortamını gözle görülecek ölçüde etkileyebilir. Bu etki kimi zaman olumsuz olabilir. Yeni katılan kişinin diğer çalışanlardan birisi ile bile anlaşamaması tüm işletmeyi etkileyebilir. Çok basit bir hesapla iki kişinin anlaşmazlığa düşmesi bir KOBİ işletmesinde çalışanların yüzde on veya yirmisinin anlaşmazlık içerisinde olması sonucunu getirir. Öte yandan KOBİ işletmesine yeni katılan bir kişi ortamı çok olumlu da etkileyebilir. Yeni katılan kişinin getireceği farklı bakış açısı, onun yaratıcılığı kısa sürede süreçlerde iyileşmelere, verimliliğin artmasına da neden olabilir. Bu kişinin olumlu davranışları diğer çalışanlara örnek olabilir ve işletmenin havası olumlu yönde değişebilir. Bir kişinin diğer çalışanlardan farklı düşünmesi, farklı davranması işletmede işleyen tüm süreçler üzerinde etkili olabilir. Aynen bir bardak suya katılan bir mürekkep damlası gibi, suyun rengi, arzu edilen yönde değişebilir.

 Tamamı için tıklayınız