Anasayfa arrow Makaleler arrow Normal Dağılımın Kerameti
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Jul 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Genel Katılıma Açık Eğitimler
Normal Dağılımın Kerameti E-posta Yazdır

Normal Dağılımın Kerameti (*)

 

Atila Çınar

Makina Mühendisi

Etik Tasarım Danışmanlık Üretim Ltd. Şti.

acinar@etik.com.tr

 

Ne kadar gerçek olduğu tartışılmakla birlikte, ilginç ve sonuçları açısından oldukça anlamlı bir öykü:

Bir çoğumuz, Japonlar'ın İkinci Dünya Savaşı'ndan yenilgi ile çıkmasının baş nedeninin Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan ve o güne kadar görülmemiş boyutta tahribat yapan, atom bombaları olduğunu düşünür ve yanılırız.

Japonlar İkinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkınca, oturup bu yenilginin nedenleri üzerine düşünürler. Analizlerinin sonunda da bir şeyin farkına varırlar: Atom bombası atılmamış da olsa savaş kendileri için zaten yenilgi ile sonuçlanacaktı!

Çünkü savaş bitmeye yakınken, Japonya'nın zaten atacak mermisi kalmamıştı. Atacak mermisi kalmamıştı, çünkü Japonya savaşırken çok hesapsız davranmıştı. Hesapsız davranmıştı, çünkü savaşı yönetenler hesap bilmiyorlardı. Hesap bilmedikleri için de istatistik tutamıyorlardı. Savaş sürerken, ellerinde var olan kaynaklar ile bu savaşın daha ne kadar sürdürülebileceği konusunda fikirleri yoktu.

Savaş sonrası Japon liderliği, acı bir deneyim pahasına, istatistiğin ne kadar önemli olduğunu fark etti ve bir Amerikalı'dan (ünlü Deming) bu konudan destek talep etti. Deming JUSE (Japon Bilim Adamları ve Mühendisleri Örgütü)'den başlayarak önde gelen bir çok insana istatistiği anlattı. Daha sonra bu bilgi, belirli bir ulusal program dahilinde, dalga dalga tüm Japonya'ya ve en önemlisi de fabrikalarda tezgah başında çalışan işçiye kadar yayıldı.

tamamı için tıklayınız