Anasayfa arrow Makaleler arrow İcat çıkarmak
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Jul 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Genel Katılıma Açık Eğitimler
İcat çıkarmak E-posta Yazdır

İcat çıkarmak (*)

 

Anadolu'da ‘başımıza icat çıkarma' lafı vardır. Birisi, herkesin düşündüğünün dışında bir şey düşünür ve farklı bir öneri getirirse, çoğunluk bu kişiye hemen ‘başımıza icat çıkarma' der. Eğer aykırı düşünen kişi böyle düşünmeyi sürdürürse adı ‘köyün delisi' bile çıkıverir. Ancak köyün delisini ciddiye almayan çoğunluk, baş edemeyeceği bir sorun ile karşılaştığında, hemen köyün delisinde çare aramaktan da geri durmaz. ‘Bu işi bilse bilse, o bilir' derler.

 

Bilim adamları ve mühendisler ilk uzay araçlarının tasarımları üzerine çalışırken bir çok problem ile karşılaştılar. En önemli problemlerden biri de, çok yüksek hızla atmosfere girmesi gereken uzay aracının, atmosfer gazları ile sürtünmesi sonucunda oluşacak ısı nedeniyle yanması olasılığı idi. Uçuş dinamiği üzerine yapılan çalışmalar, sürtünme hesapları çok yüksek sıcaklık oluşumlarının kaçınılmaz olacağını göstermekte idi. İlk akla gelen bu sıcaklığa dayanacak malzemeler üzerine çalışmak oldu. Yüksek sıcaklıklara dayanabilecek malzemeler geliştirilebilir ve uygun yalıtım da yapılabilirse sürtünme sonucu oluşacak ısının uzay aracının içinde yer alacak canlıları ve diğer hassas ekipmanı etkilemeyeceği öngörüldü. Malzeme arayışına girişildi. Ancak böyle yüksek sıcaklıklara dayanabilecek malzeme bulmak ya da geliştirmek hiç de kolay değildi. Çabalar ve denemeler uygun sonuçları vermiyordu...

İşte tam da bu sırada, birileri çıkıp paradigmayı değiştirecek öneride bulundular. Malzeme aramak yerine, problemin gerçek nedeni olan sürtünme üzerine çalışmak daha doğru olmaz mıydı? Bu çoğunluğun düşündüğüne aykırı düşüncenin sonucunda, sürtünmenin azaltılması üzerine kafa yorulmaya başlandı ve ticari adı teflon olan malzeme geliştirildi. Teflon ile kaplanan yüzeylerde yapışma ve sürtünme çok azalıyordu. Dolayısıyla yüzeyin aşırı ısınmasının da önüne geçiliyordu.

Teflon bugün endüstrinin birçok alanında yaygın olarak ve başarı ile kullanılan, buluşçusuna da önemli paralar kazandırmış olan bir malzemedir.

  tamamı için tıklayınız