Anasayfa arrow Makaleler arrow KÜÇÜK İŞLETMEDE MÜHENDİSİN YERİ
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Jul 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Genel Katılıma Açık Eğitimler
KÜÇÜK İŞLETMEDE MÜHENDİSİN YERİ E-posta Yazdır

KÜÇÜK İŞLETMEDE MÜHENDİSİN YERİ (*)

 

Atila Çınar

Makina Mühendisi

Etik Tasarım Danışmanlık Eğitim Ltd. Şti.

acinar@etik.com.tr

 

İşletmelerde, özellikle küçük, kendisini henüz kurumsal olarak tanımlayamayan işletmelerde mühendisler neden beklenen başarıyı gösteremiyorlar?

Kendisinin de ümitleri olan bir mühendis, çoğu zaman işletmede büyük beklentilerle işe başlatılmakta ancak kısa sürede günlük işleyişin bir parçası olmaktadır. Beklentiler kısa zamanda boşa çıkmakta, işletme sahibi aradığını bulamamakta, mühendis ümitlerini kaybetmekte, çalışanların mühendislik mesleğine olan güveni sarsılmakta. İşletmede hiç bir şeyi değiştiremeyen mühendis ya mevcut süreçlere bir şey katamadan onların bir parçası olarak oyunu sürdürmekte, ya da bir süre mücadele ettikten sonra pes edip başka iş bakmaktadır.

Sonunda küçük işletmeler bir çok mühendisin ‘gelip geçtiği', mühendisler de bir çok işletmeden ‘gelip geçmiş', ancak bir şey alamamış ve de bir şey katamamış taraflar olarak bu gidişe alışmaktadırlar.

Alışmak ise kötüdür, hiçbir şeyin düzelmeyeceği, ya da en iyi durumun mevcut durum olduğu, hatta eskinin daha güzel olduğu anlayışının egemenleşmesine neden olur. Oysa eski ne kadar güzel olursa olsun artık geçmiştir ve gelecek mutlaka gelecektir...

tamamı için tıklayınız